Evropski teden športa, Dan slovenskega športa

ŠCLJ • Sep 21, 2022

EVROPSKI TEDEN ŠPORTA

Evropski teden športa v Sloveniji  poteka že od leta 2015, in sicer vsako leto med 23. in 30. septembrom. Letos bo organiziran petič in poglavitni cilj je, spodbuditi najširši krog prebivalcev k redni telesni dejavnosti. Vloga nacionalnega koordinatorja v Sloveniji je bila zaupana Olimpijskemu komiteju Slovenije - Združenju športnih zvez. Zbrala sem nekaj najpomembnejših informacij, ki vas okoli tega utegnejo zanimati.

ZA KAJ GRE?
Evropski teden športa je pobuda Evropske komisije za spodbujanje športa in telesne dejavnosti v Evropi. Glavna tema kampanje ostaja #BEACTIVE in v Sloveniji “BODI AKTIVEN”, njen cilj pa je vse ljudi spodbuditi k telesni dejavnosti ne le med tednom športa, temveč vse leto.

ZAKAJ?
Šport in telesna dejavnost sta pomembna za ohranjanje in krepitev zdravja ter prispevata k aktivnemu in zdravemu staranju. Poleg tega je šport lahko sredstvo za socialno vključevanje, širjenje sporočila strpnosti in krepitev državljanstva ter povezanosti po Evropski uniji.

KAKO?
Čeprav se delež telesno dejavnih prebivalcev Slovenije v splošnem povečuje, v Evropski uniji pa ostaja na enaki ravni, bi morali postati vsakodnevno bolj telesno dejavni. Redna športna vadba naj zato postane del vsakdana. Izberimo si takšno aktivnost, ki nam je blizu in nas osrečuje. Evropski teden športa je priložnost, da preizkusite različne vadbe in najdete primerno zase.

KDO?

Evropski teden športa je namenjen vsem, ne glede na starost, izobrazbo ali telesno pripravljenost. Je priložnost, da preizkusite različne vadbe in najdete primerno zase.

POVEZOVANJE:
Evropski teden športa je nenazadnje priložnost tudi za povezovanje, združevanje, vključevanje. Evropski teden športa povezujejo s programom Dober tek Slovenija, Nacionalnim programom o prehrani in telesni dejavnosti. Povezujejo se tudi z ministrstvi, ki medresorsko ustvarjajo pogoje za nadaljnji razvoj gibalne in športne dejavnosti v Sloveniji ter spodbujajo h kvalitetnemu preživljanju prostega časa. Šport je zdravje. 

 

Projekt sofinancira Evropska komisija preko programa Erasmus+.


Na povezavi https://ewos.olympic.si/#events najdete različne oblike vadbe, ki se bodo zvrstile v tem tednu. Izberite tisto, ki vas zanima in BODITE AKTIVNI.

 

DAN SLOVENSKEGA ŠPORTA, 23. SEPTEMBER

V času Evropskega tedna športa pa tudi Slovenci praznujemo svoj praznik športa. 23. septembra je »Dan slovenskega športa«, ki ga letos praznujemo šele tretjič.


Na naši gimnaziji se zavedamo pomena telesne in športne dejavnosti za naše zdravje in z navdušenjem spremljamo uspehe slovenskih športnikov doma in v tujini. Ob tej priliki čestitamo vsem vrhunskim športnikom, športnikom invalidom, športnikom po duši, športnim navdušencem in najboljšim navijačem za to, da so ponesli ime Slovenije v svet in nas pogumno zastopali na različnih športnih tekmovanjih.


Na Kongresnem trgu in v parku Zvezda lahko med 24. in 25. septembrom 2022 na Olimpijskem festivalu spoznate skoraj 40 športnih disciplin, srečate vrhunske športnike in se z njimi pomerite v športnih izzivih. Več o samem dogodku najdete na povezavi  https://festival.olympic.si/.

 Vabim vas k sodelovanju, da izberete športno aktivnost, ki vas navdušuje in predvsem uživate v gibanju. Lahko povabite še člane družine in se skupaj zabavate.

Urša Žen, prof. švz


Kratka zgodovina praznika: Državni zbor je sprejel spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih z uvedbo novega praznika, s katerim je 23. september posvetil slovenskemu športu – Dan slovenskega športa je praznik vseh državljank in državljanov Republike Slovenije.

Pobudo za slovenski dan športa je lani dal Olimpijski komite Slovenije, pobuda pa je, vse od prve predstavitve dalje, doživela pozitiven odziv različnih javnosti. Razglasitev dneva slovenskega športa kot novega državnega praznika je med drugim pozdravil tudi predsednik Borut Pahor, ki je lani priredil poseben sprejem ob predstavitvi pobude in jo podprl z besedami,…” da je šport, tako kot kultura, ena od stvari, ki nas povezujejo.”

»23. september ni le še eden na seznamu slovenskih državnih praznikov. To je praznik s posebnim pomenom, posvečen slovenskemu športu in promociji športa v najširšem smislu, s posebnim poudarkom, da vse Slovenke in Slovenci praznik obeležijo z lastno telesno dejavnostjo,« je, med drugim poudaril predsednik OKS-ZŠZ Bogdan Gabrovec.

Na Olimpijskem komiteju želijo s praznikom povečati zavedanje o pomenu telesne in športne dejavnosti ter s tem nagovoriti tudi vse tiste, ki se s športom ne ukvarjajo. Dan slovenskega športa naj spodbuja vrednote biti telesno aktiven, uživati življenje in skrbeti za dobro počutje. 

Začetek organiziranega športa na slovenskem sega v leto 1863, ko je bilo 1. oktobra ustanovljeno prvo telovadno društvo Južni Sokol. S tem so bili postavljeni temelji za razvoj organiziranega športa v Sloveniji, razvoj športa v šolah, razvoj športnih društev, izobraževanja kadrov in oblikovanje trdne podlage za številne športne dosežke naših športnikov. Prav zato bi po prvotnem predlogu dan slovenskega športa praznovali 1. oktobra, a je bil kasneje predlagan in sprejet 23. september, ko je Slovenija dobila prvo olimpijsko medaljo. Letos mineva že 21 let od trenutka, ko je na olimpijskih igrah v Sydneyu prvič zaigrala slovenska himna v čast olimpijcem, veslačema Iztoku Čopu in Luki Špiku ter strelcu Rajmondu Debevcu.

Nacionalni partnerji:

Novice iz gimnazije Antona Aškerca

09 May, 2024
Dijakinje in dijake, ki se niste udeležili ekskurzije Kras 2024 obveščamo, da boste morali opraviti nadomestno dejavnost. Izdelati boste morali seminarsko nalogo . Za pripravo in izdelavo seminarske naloge lahko izberete eno od spodaj naštetih tem: seminar na temo: Kras skozi zgodovino (Življenje na Krasu iz prazgodovine do danes); seminar na temo: Zgodovina slovenskega filmskega ustvarjanja (Oris filmskega ustvarjanja v Sloveniji, Navedba najpomembnejših filmskih igralcev v predvojnem in povojnem obdobju v Sloveniji); seminar na temo: Vegetacija slovenskega Krasa (Oris klimatskih in vegetacijskih pasov na Krasu, Soodvisnost ekoloških dejavnikov in posegi človeka v kraškem okolju, Navedba primerov tipične kraške vegetacije); ekološki pogled na Kras (Občutljivost kraškega okolja na onesnaževanje, Posegi človeka v okolje, Današnje strategije ohranjanja kraške pokrajine); dijaki lahko predlagate tudi lastno temo, ki ustreza usvojenim dejavnostim na ekskurziji (v dogovoru s prof. Pircem). Seminarska naloga naj obsega najmanj tri strani A4 formata skupaj s slikami, pisava Times New Roman, velikost 12, robovi 2,5cm. Seminarske naloge morate oddati prof. Pircu do vključno petka, 17. 5. 2024 . Zdenka Može Jedrejčić, ravnateljica
24 Apr, 2024
Dijakinje in dijaki 1., 2. in 3. letnika si boste 16. maja 2024 v SNG Drama ogledali predstavo Cyrano de Bergerac . Predstava se bo pričela ob 11. uri, zato boste ta dan imeli pouk le do konca 3. šolske ure in po glavnem odmoru skupaj s spremljevalci odšli v Dramo. Ogled predstave smo vključili med kulturno umetniške vsebine v okviru obveznih izbirnih vsebin, zato je udeležba obvezna. Cena vstopnice je 10,00 € in jo boste poravnali z vnaprej izdanimi položnicami. Jana Sepič, l.r. Zdenka Može Jedrejčić, organizatorka obveznih izbirnih vsebin ravnateljica
Več člankov
Share by: