DIJAŠKA SKUPNOST

Člani dijaške skupnosti Gimnazije Antona Aškerca so vsi predsedniki in njihovi namestniki oddelčnih dijaških skupnosti na Gimnaziji Antona Aškerca.

Mentorstvo: Urša Žen, prof.

Organi dijaške skupnosti:

Predsednica

Vita Petkovšek, 3. c

Pošlji sporočilo

Namestnik predsednice

Iris Černeka, 2. a

Tajnica in zapisničarka

Manca Češpon, 1. b

Sestanki dijaške skupnosti:

Mentorica bo vezni člen med dijaki in vodstvom šole. Koordinirala bo delo DS, obveščala dijake o tekočih temah ter o morebitni problematiki. V sodelovanju z ravnateljico GAA bo organizirala in izvedla predvidoma 5 sestankov v tem šolskem letu. Po potrebi ali na predlog dijakov pa dodala še kakšnega. Sestanke bo vodila izvoljena predsednica DS GAA.

Oddelke bodo v dijaški skupnosti Gimnazije Antona Aškerca predstavljali naslednji dijaki/nje:

Oddelek Predsednik/ica Namestnik/ica
1. A Nika Ašanin Niki Matelič Conti
1. B Manca Čepon Samo Lavrih
1. C Zarja Cerar Ela Klemenčič
2. A Iris Černeka Mark Luka Grošelj
2. B Darya Dyvinets Jan Šobak
2. C Gašper Kramar Marjeta Tomšič
3. A Katarina Lutar Simon FIšer
3. B Yoma Dermastja Bor Pliverič
3. C Vita Petkovšek Tia Tomažin
4. A Val Sever Miloš Pantić
4. B Luka Menart Oriana Klemenak Perez

V šolskem letu 2023/24 načrtujemo naslednje projekte:

• Dobrodelne aktivnosti

Izkazalo se je, da z organizacijo dobrodelnih aktivnosti pripomoremo k izboljšanju odnosa dijakov do dejanskih problemov, predvsem v bližnjem socialnem okolju. Tudi v letošnjem šolskem letu bomo izvedli  dobrodelne aktivnosti za potrebe posameznikov ali skupin v stiski, na šoli ter tudi širšem okolju. Pobude s strani dijakov, profesorjev, zunanjih društev, organizacij ali posameznikov, bomo pretehtali ter odločali o načinu zbiranja sredstev in njihovi porabi.

Nadaljevali bomo z vključitvijo v dobrodelne projekte, ki jih organizirata slovenska Karitas (»Tek podnebne solidarnosti« - zbiranje pretečenih kilometrov pri urah športne vzgoje za dober namen) in Rdeči križ Slovenije (»Za otroški nasmeh«- zbiranje kap, šalov, hrane za socialno ogrožene družine).

Tudi letos bomo organizirali zbiranje materiala, hrane in dodatkov za zapuščene živali v Zavetišču Ljubljana. V ta namen bomo v tajništvu šole zbirali prispevke v za to določen hranilnik.

Na ŠCL bomo organizirali dobrodelno dražbo (skupaj s časopisoma Slovenske novice in Dnevnik) za podpisan dres Luke Dončića. Denar bomo namenili dijakom, ki so jih poplave avgusta 2023 najbolj prizadele.

• Prostovoljstvo

Želimo spodbuditi dijake za prostovoljno delo.

V sodelovanju z Zavodom Janeza Levca že nekaj let organiziramo pomoč pri izvedbi različnih športnih aktivnostih (košarka, namizni tenis, Igre dobre volje) za otroke s posebnimi potrebami oziroma za otroke iz šol z nižjim izobrazbenim standardom.

Sodelovali bomo v projektu »Junaki našega časa«, ki ga organizira Slovenska filantropija in je namenjen vključitvi dijakov v različna prostovoljna dela. Tudi letos si želimo dijake vključiti v tovrstno delo in potrditi naziv, ki smo ga s svojim prostovoljnim delom pridobili lani.

Kot prostovoljci bomo nadaljevali s sodelovanjem na mednarodnem inkluzivnem festivalu »Igraj se z mano« (junij 2024) ter septembra 2023 na festivalu »Igraj se z mano – bodi športnik«.

Tudi letos bomo v sklopu »Dneva za spremembe«, ki ga organizira Slovenska filantropija, izvedli čistilno akcijo v okolici šole.

Med naše prostovoljske aktivnosti želimo dodati medgeneracijsko druženje in radi bi organizirali glasbeni koncert za varovance Doma za upokojence Trnovo, ki se nahaja v bližini naše šole. V prazničnem času pa jih obdarovati z voščilnicami, pismi neznancu ali priložnostnimi darili.

• Krvodajalska akcija

Za dijake 4. letnika, ki so dopolnili 18 let že več let zapored organiziramo krvodajalsko akcijo. Le-to bomo organizirali tudi v letošnjem šolskem letu.

• Šolsko glasilo

Šolsko glasilo bodo dijaki pomagali sooblikovati in s članki ter ilustracijami opremiti. Vloga dijakov DS je predvsem v vzpodbujanju in usmerjanju dijakov posameznih razredov, ki so pripravljeni izdelati kakršenkoli vsebinski in oblikovni material za izdelavo glasila.

• Publikacija

Dijaki si zelo želijo šolske publikacije, v katero si lahko zapisujejo tekoče informacije v zvezi s šolo. Z vodstvom šole se bomo dogovorili o možnosti izdelave le-te.

• Šolska prehrana

Že dolgo se trudimo čim bolj izboljšati ter poceniti šolsko prehrano, namenjeno dijakom. Skušali bomo pridobiti večje število gimnazijskih dijakov, da bi se le ti naročili na toplo šolsko malico.

• Sodelovanje z Dijaško organizacijo Slovenije in Dijaško skupnostjo Ljubljane

Predstavniki DS naše šole se bodo udeleževali sestankov DOS (DOS SLovenije) in DSL in o vsebinah poročali na sestankih DS.

Organizirali in sodelovali bomo pri naslednjih dogodkih na šoli:

Novoletne aktivnosti: ob novem letu bodo dijaki okrasili šolo, izdelali voščilnice za profesorje, ravnatelje vseh enot in vodstvo ŠCL.

• Informativni dan: DS bo poskrbela za predstavitev svojih aktivnosti na informativnem dnevu.
  •  Maturantski ples: sodelovali bomo pri organizaciji in izvedbi letošnjega maturantskega plesa.
  • Proslave ob praznikih.
  • Drugo:
    - Nadaljevali bomo s sodelovanjem v projektu izobraževalnega centra Eksena ob mednarodnem dnevu strpnosti – dan za strpnost in prijateljstvo. Na razrednih urah ali pri nekaterih predmetih (sociologija, filozofija, tuji jeziki, V sklopu vsakega projekta bomo izdelali plakate, ki bodo dijake vabili k sodelovanju ali bodo slikovno in besedilno poročali o našem sodelovanju v različnih projektih.…) se bomo pogovarjali in ustvarjali na to temo ter izdelke nato razstavili na šolski oglasni deski.

- V sklopu vsakega projekta bomo izdelali plakate, ki bodo dijake vabili k sodelovanju ali bodo slikovno in besedilno poročali o našem                          sodelovanju v različnih projektih.

- Letni delovni načrt DS bomo sproti dopolnjevali, če in ko se bodo pojavile nove zamisli za dodatne aktivnosti.