MATURA

izobraževanje odraslih

Osnovne informacije in pravilniki

Na maturo lahko pristopijo dijaki, ki uspešno zaključijo gimnazijo ali maturitetni tečaj ali v letu opravljanja mature dopolnijo vsaj 21 let starosti.

Vsa obvestila so objavljena tudi na oglasni deski v prvem nadstropju (ob učilnici 113), ki je namenjena maturitetnemu oglaševanju.

Na naši šoli bomo organizirali predmaturitetne preizkuse iz vseh predmetov, predvidoma v mesecu marcu.

Celovita informacija o maturi je objavljena na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), kjer najdete tudi pomembnejše splošne informacije.

Zakon o maturi

Vsebino splošne mature določa Zakon o maturi, ki je bil sprejet leta 2003 in spremenjen leta 2006.

Pravilnik o splošni maturi

Podrobnejše informacije so navedene v Pravilniku o splošni maturi, ki je bil sprejet leta 2008.

Dodatno

Več informacij o maturi za 21-letnike

Ogled →

Opravljanje dodatnega maturitetnega izpita (peti predmet)

Na naši šoli se lahko k opravljanju dodatnega maturitetnega izpita (t. i. peti predmet) prijavijo dijaki Srednje strojne in kemijske šole ter Srednje lesarske šole.

Po dogovoru z nekaterimi srednjimi strokovnimi in tehničnimi šolami omogočamo opravljanje posameznih maturitetnih izpitov tudi dijakom teh šol. Ostali dijaki srednjih strokovnih in tehničnih šol se k opravljanju dodatnega maturitetnega predmeta prijavijo na Državnem izpitnem centru (naslov: Kajuhova ulica 32 U, Ljubljana).

Plačilo mature

Kandidati, ki nimajo statusa rednega dijaka, oz. se prijavljajo k opravljanju splošne mature kot "21 letniki" (2. odstavek 24. člena Zakona o maturi, Ur. L. RS št. 15/03) morajo tajnici šolske maturitetne komisije (ŠMK) prof. Jožici Vatovec ob prijavi k splošni maturi oz. posameznemu izpitu skupaj z obrazcem za prijavo priložiti tudi fotokopiji dveh plačilnih nalogov (položnic). En plačilni nalog plačajo Državnemu izpitnemu centru (RIC-u), drugega pa šoli.

Cena maturitetnega izpita oz. celotne splošne mature

Državni izpitni center (RIC):

24,00 € za en maturitetni izpit oz. 120,00 € za celotno splošno maturo (pet predmetov).

Informacije →

Šola:

48,30 € za en maturitetni izpit oz. 241,50 € za celotno splošno maturo (pet predmetov).

Informacije →

Informacije o izpolnjevanju plačilnih nalogov se nahajajo tudi na šolski oglasni deski za maturo (prvo nadstropje ob učilnici 113).