Astronomski tabor za ITS3 2023

Oct 04, 2023

Dijakinje in dijaki drugega letnika so se, v okviru predmeta ITS3- Astronomija, udeležili tridnevnega družboslovno-astronomskega tabora na Medvedjem Brdu. Toplo jesensko vreme smo izkoristili za astronomsko-orientacijski pohod po Poteh Medvedjega Brda, ki je vključeval poznavanje in uporabo digitalne pismenosti dijakov pri reševanju izzivov v spletni aplikaciji CŠOD Misija. Petkovo popoldne je bilo namenjeno spoznavanju teleskopov in opazovanju Sonca. Ko je padel mrak, so dijaki s pomočjo spletne aplikacije Stellarium, iskali ozvezdja na nočnem nebu. Sledilo je opazovanje nebesnih teles s teleskopom. Kljub slabši vidljivosti neba, zaradi svetlobe polne Lune, so dijaki lahko videli Saturna, Jupitra in Mars. Na bližnjem travniku so dijaki opazovali gibanje satelitov, poiskali galaksijo Andromedo, zvezdo Severnico in zvezdne kopice.

Sobotno dopoldne je bilo namenjeno izdelavi didaktičnih materialov iz področja astronomije. Dijaki so se razdelili v skupine in se lotili izdelave planetarija, kozmičnega koledarja, življenjskega cikla zvezd in se seznanili z delovanjem mednarodne vesoljske postaje ISS. Po izdelavi in predstavitvi učnih vsebin na delavnicah, so sledile športne aktivnosti. Dijaki so se odpravili na daljši pohod in se nato še pomerili v igranju košarke. Za večerjo so morali poskrbeti dijaki sami, pripravili so Astro pico z ozvezdji. Med čakanjem na pečene pice so dijaki spoznali zvezdno karto in z njeno pomočjo rešili nekaj praktičnih nalog. Sobotni večer je bil namenjen spoznavanju astrofizike in sicer poznavanju relativnostne teorije, računanju ubežne hitrosti Zemlje in metodam merjenja razdalj v vesolju. Večer se je zaključil s predavanjem o začetku nastanka vesolja in našega Osončja. Pred spanjem so si dijaki ogledali film Astronavt.

Nedeljsko dopoldne smo namenili izdelavi rakete na vodni pogon in športni aktivnosti na plezalni steni. Druženje na taboru se je zaključilo z Letečim kvizom, v katerem so se dijaki pomerili v pridobljenemu znanju is astronomsko-družboslovnih vsebin. Po kosilu je sledil povratek domov.

Natalija Mlaker

24 Apr, 2024
Dijakinje in dijaki 1., 2. in 3. letnika si boste 16. maja 2024 v SNG Drama ogledali predstavo Cyrano de Bergerac . Predstava se bo pričela ob 11. uri, zato boste ta dan imeli pouk le do konca 3. šolske ure in po glavnem odmoru skupaj s spremljevalci odšli v Dramo. Ogled predstave smo vključili med kulturno umetniške vsebine v okviru obveznih izbirnih vsebin, zato je udeležba obvezna. Cena vstopnice je 10,00 € in jo boste poravnali z vnaprej izdanimi položnicami. Jana Sepič, l.r. Zdenka Može Jedrejčić, organizatorka obveznih izbirnih vsebin ravnateljica
24 Apr, 2024