Dobrodošli na informativni dan:

Gimnazija Antona Aškerca

Izvajamo gimnazijiski program izobraževanja, v katerega se lahko vpiše učenec, ki je uspešno končal osnovno šolo. Izobraževanje traja štiri leta in se zaključi z maturo.

Izobraževalni program

Nagovor ravnateljice Zdenke Može Jedrejčić:

Pogosta vprašanja in odgovori:

  • 1. Kako prideš do šole? Kakšne so povezave?

    Šola se nahaja na Aškerčevi 1 v mestnem središču Ljubljane, kar omogoča dobre prometne povezave z mestnimi (št. 1, 2, 3, 6, 9, 11, 19, 20, 27) in medkrajevnimi avtobusnimi linijami in vlakom. Dostop do šole je omogočen tudi dijakom iz mestnega obrobja in okoliških naselij.

  • 2. Kakšno izobrazbo pridobiš po končani gimnaziji ?

    Gimnazija še ne daje poklica, nudi pa široko splošno izobrazbo. Do poklica prideš kasneje, po uspešno zaključenem študiju. Izobraževanje traja štiri leta. Zaključi se s splošno maturo, ki je vstopnica za nadaljevanje izobraževanja na vseh magistrskih,  univerzitetnih, visokošolskih ali višješolskih programih in odpira pot 

    do magisterija in doktorata znanosti.  

  • 3. Kakšen urnik imate (izmenični – dopoldan, popoldan, veliko težkih predmetov skupaj …) ? Kdaj se najbolj zgodaj začne prva ura in do kdaj imate ponavadi pouk?

    Pouk poteka samo dopoldan, začne se ob 7.30, končna pa najkasneje ob 13. 40, izjemoma ob 14. 30 , ko imajo dijaki vaje, izbirne predmete, OIV, ... 

    Predmeti so enakomerno razporejeni tekom tedna. 

  • 4. Kakšni so odnosi na šoli (med dijaki; odnos profesorjev do dijakov)?

    Odnos med dijaki in odnos profesorjev do dijakov je sproščen, oseben. Šola je majhna, zato je mogoč individualen pristop.  Dijaki imajo  pri vsakem predmetu možnost konzultacij.

  • 5. Si lahko učbenike sposodiš v šoli?

    Na šoli je dobro in bogato s knjižničnim gradivom opremljena knjižnica. Imamo učbeniški sklad, ki omogoča tudi izposojo učbenikov v šoli. 

  • 6. Katere izbirne predmete, jezike ponuja šola?

    Dijaki v prvem letniku lahko izbirajo med štirimi jeziki: nemščina, ruščina, italijanščina, francoščina. Glede na izbor dijakov organiziramo skupine jezikov. V drugem letniku dijaki lahko izbirajo med dvema interdisciplinarnima sklopoma: Ljubljana skozi čas ali  Gibanje in narava v sinergiji. V tretjem letniku se nerazporejen ure razdelijo med Umetnostno zgodovino in/ali slovenščino, matematiko ali interdisciplinarni sklop. V četrtem letniku dijaki izbirajo maturitetne predmete med: zgodovino, geografijo, umetnostno zgodovino, nemščino, psihologijo, sociologijo, biologijo, kemijo, fiziko.

  • 7. Kako poteka pouk športne vzgoje? Kje se odvija in ali je v času rednega pouka?

    Športna vzgoja poteka v času rednega pouka.  Zaradi delitve dijakov v skupine poteka športna vzgoja na različnih lokacijah. Na urniku so Športni vzgoji namenjene zadnje ure. Poskrbljeno je, da imajo dijaki dovolj časa za prehod do telovadnice na drugi lokaciji. Na začetku jih seveda do teh lokacij pospremijo profesorji.

  • 8. Ali omogočate prilagoditve za dijake s statusi, posebnimi potrebami in morebitne druge prilagoditve?

    Dijakom z različnimi statusi omogočamo prilagoditve šolskih obveznosti Posebno pozornost namenjamo dijakom s posebnimi potrebami, katerim omogočamo prilagoditve v skladu z odločbo. 

  • 9. Ali vozači lahko zamujajo?

    Dijaki iz oddaljenih krajev lahko pridobijo status »vozača«. Dijaki morajo oddati vlogo z voznim redom, na osnovi odobrene vloge lahko »vozači« zamujajo ali predčasno odhajajo od pouka.

  • 10. Koliko časa je potrebno za učenje?

    Dijakom priporočamo sprotno delo, učenje v skladu z navodili profesorjev. Dijaki se učijo iz zapiskov in učbenikov. Čas za učenje je odvisen od posameznika, njegovih delovnih navad,… Dijaki povedo,  da za učenje potrebujejo tri dni ali več odvisno od učne snovi predmeta. 

  • 11. Ali imajo dijaki možnost koriščenja prostora za samostojno učenje pred in po pouku?

    Dijaki se lahko kadarkoli učijo v knjižnici.

  • 12. Ali je ustno in pisano ocenjevanje napovedano?

    V sklopu našega izobraževanja ponujamo možnost napovedanega ustnega in pisnega ocenjevanja.

  • 13. Kaj šola ponuja poleg rednega pouka?

    Na šoli poleg obveznih izbirnih vsebin (športni dnevi, medpredmetne in spoznavne ekskurzije, kulturni dnevi) organiziramo še druge dejavnosti: tekmovanja iz znanja in športna tekmovanja, različne tečaje (CPP, Prva pomoč), različne krožke ( gledališki, novinarski,..), različne tabore in vključevanje v mednarodne projekte Erasmus+ …

  • 14. Ali imajo dijaki možnost malice, kosila?

    Šola je dolžna ponuditi malico za vsak dan prisotnosti pri pouku in drugih dejavnostih obveznega programa v skladu s šolskim koledarjem (v nadaljevanju: pouk). Dijakom malica ne pripada v času izvedbe tistega dela interesnih, ki so po njegovi izbiri. Zavod dijakom ponudi topel, vegetarijanski in dietni obrok ali energijsko in hranilno bogatejšo malico. Malica je lahko tudi subvencionirana. Podatke o višini subvencije šolske malice pridobi šola. Višino dodeljene subvencije vidite na portalu Lopolis.  Možno se je prijaviti tudi na kosilo. Vedno je možnost tedenskega ali mesečnega izbora, ko je na spletni strani objavljena malica. 

  • 15. So v bližini šole dijaški domovi?

    Tisti, ki se zaradi oddaljenosti ne morejo vsak dan voziti v Ljubljano, lahko zaprosijo za sprejem v dijaški dom. Najbližji so Dijaški dom Tabor na Kotnikovi ulici 4,  Dijaški dom Vič na Gerbičevi 5l a, Dijaški dom Ivana Cankarja na Poljanski cesti 26. Šola sodeluje z dijaškimi domovi, vzgojitelj iz dijaškega doma pa ima na željo staršev lahko tudi stalne kontakte z razrednikom.

  • 16. Ali je omejitev vpisa?

    V preteklih letih nismo imeli omejitve vpisa. 

  • 17. Kakšen je uspeh dijakov?

    Dijaki, ki redno prihajajo k pouku, redno opravljajo šolske obveznosti in imajo delovne navade,  uspešno opravijo šolanje in so uspešni oz. zelo uspešni na maturi. 

  • 18. Kako dijaki opišejo šolo, kaj jih je prepričalo za izbiro šole?

    Šola ima dobro lokacijo, pouk poteka le dopoldan, urejene in dobro opremljene učilnice. Bogato opremljena knjižnica. Velika jedilnica v kateri imajo dijaki možnost prevzemanja in nakup hladnih in toplih obrokov. Hrana je dobra. Šola je varna. Dijaki so šolo izbrali zaradi številnih priporočil staršev, sorodnikov, prijateljev, znancev. Na šoli se dobro počutijo, so sprejeti. K vpisu jih je prepričala dobra prometna povezava, dobra organiziranost šole, sproščen in oseben odnos profesorjev, možnost vključevanja v različne šolske in obšolske dejavnosti.  Zaradi majhnosti šole se vsi med seboj dobro poznajo. 

Kaj je novega?

March 30, 2025
Na naši šoli želimo prostovoljstvo in pomoč drugim približati dijakom, zato že vrsto let pomagamo kot prostovoljci pri izvedbi finala osnovnih šol v košarki, za otroke z nižjim izobrazbenim standardom, ki ga organizira Center Janeza Levca iz Ljubljane . V veselje nam je, da nas vedno znova povabijo k sodelovanju. Dijaki iz 1a in 3b so s svojim prostovoljnim delom pomagali pri izvedbi zaključne prireditve državnega prvenstva in uživali ob gledanju košarkarskih predstav mladih športnikov. Medalje sta podelila dva odlična košarkarja, nekdanji slovenski reprezentant Roman Horvat in član sedanje reprezentance Žiga Daneu in si vzela čas tudi za slikanje z našimi prostovoljci. Žiga je tudi ambasador projekta One Team, ki je družbeno odgovorni projekt najmočnejšega evropskega košarkarskega tekmovanja, Evrolige. Glavno sporočilo projekta je kako izkoriščati moč košarke za povezovanje skupnosti. Več o projektu si lahko preberete na povezavi: https://cedevita.olimpija.com/navijaci/druzbena-odgovornost-projekt-oneteam/ Vsem sodelujočim dijakom se zahvaljujem za izkazano pripravljenost pomagati. Urša Žen, mentorica DS GAA 
March 28, 2025
Pozdravljene dijakinje in dijaki Na Dijaški skupnosti naše gimnazije smo na začetku letošnjega šolskega leta, soglasno podprli sodelovanje v različnih prostovoljnih projektih, zato vas letos že petič vabim, da sodelujete v projektu »Dan za spremembe«. To je prostovoljni projekt, ki ga organizira Slovenska filantropija, nosilka Slovenske mreže prostovoljnih organizacij. 5. aprila 2025 bo potekala vseslovenska prostovoljska akcija, ki je nastala z namenom spodbujanja državljanov k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti in ustvarjanju priložnosti, da se čisto vsak lahko preizkusi v vlogi prostovoljke ali prostovoljca. Poglejte okoli sebe in takoj boste našli stvari, ki bi jih želeli spremeniti, ljudi, ki bi jim radi pomagali, naravo, ki bi jo lahko očistili odpadkov. Letos bo 16. Dan za spremembe potekal pod sloganom Naj tvoja volja spreminja vesolja . S sloganom vas želijo povabiti, da z aktivacijo svoje volje sodelujete pri pozitivnem spreminjanju naših vesolj – svojih skupnosti, krajev, organizacij, družbe in nenazadnje sebe. Aktivnosti bodo potekale povsod po Sloveniji. Med organizatorji so društva, vrtci, šole, krajevne skupnosti, občine, javni zavodi in posamezniki. Po vsej državi bo aktivnih veliko organizacij in prostovoljcev. Pošiljam vam povezavo do njihove spletne strani, kjer najdete akcije razvrščene po slovenskih regijah (Osrednja, Gorenjska, Primorska…) in po različnih vrstah akcij (dobrodelna, zbiralna, čistilna akcija, medsosedska pomoč, športna aktivnost…). Izberite tisto, ki vam je blizu in vas najbolj zanima, ter tako naredite nekaj dobrega zase, okolico in družbo. https://www.filantropija.org/danzaspremembe/ Že pred leti smo se pridružili boju z odpadki v naravi in zdi se mi prav, da tudi letos nadaljujemo s to akcijo. Predlagam vam, da ko poskrbite za svoje zdravje in ste aktivni v naravi, poskrbite še za njeno čiščenje. Letos vam ponujam dve možnosti: 1. Ko greste na sprehod, pohod, tek, na potep s kolesom in uživate v gozdu, na travniku, v hribih ali na gričih, ob jezeru ali reki, potoku ali barju, s seboj vzamete še vrečko ali nahrbtnik in rokavice. Mimogrede poberete smeti, ki ležijo na vaši poti in tako poskrbite za čistejše okolje v katerem bivamo. Za takšno aktivnost, se v tujini že uveljavlja izraz PLOGGING , ki je kombinacija švedskih besed ''plocka upp'' (pobrati) in jogga (tek). Ta, za skupnost pomembna individualna aktivnost, se je namreč začela na Švedskem, leta 2016 in se nato razširila v svet. Tu je povezava, sicer v angleškem jeziku, vendar vem, da vam to ne predstavlja nobenih težav. 😉 https://www.youtube-nocookie.com/embed/v0c8xMAd3eA?autoplay=1&iv_load_policy=3&loop=1&modestbranding=1&playlist=v0c8xMAd3eA Akcijo lahko izvedete sami, v družbi prijatelja ali prijateljice, z družino, s psom ali brez njega. Ne pozabite, da v naravi nismo sami, ampak predstavlja življenjski prostor tudi mnogim živalskim in rastlinskim vrstam. Žal se nekateri neprimerno obnašajo do nje in jo onesnažujejo. Skupaj lahko poskrbimo, da bo narava ohranila svojo lepoto, mi pa jo bomo še naprej spoštovali in občudovali. Tisti, ki želite, lahko še fotografirate naravo »prej-potem« (pred in po čiščenju) in vaš prispevek k boju proti odpadkom v naravi. Lahko dopišete še lokacijo, kje so bile pobrane. S tem se strinjate, da jih objavimo na spletni strani šole. Fotografije mi pošljite na moj elektronski naslov ursa.zen@sclj.si . Vesela bom vsake fotografije, ki dokazuje vašo skrb za čisto naravo in vaše veselje ob tem. Pošiljate jih lahko vse do 5.aprila. 2. Lahko se nam pridružite na ČISTILNI AKCIJI , ko bomo očistili okolico naše šole. Zbrali se bomo na šolskem dvorišču, v torek, 1. aprila 2025, ob 14.30. Za prazne vreče in rokavice bom poskrbela jaz, za pripravljenost na delo, dobro voljo in lepo vreme pa vsi skupaj. ;) Čistilna akcija je še ena od mnogih prostovoljnih aktivnosti dijakov naše gimnazije, s katero potrjujemo naziv »Junaki našega časa«. PROSTOVOLJSTVO ni samo pomoč nekomu, ki te potrebuje, ampak tudi priložnost za nabiranje izkušenj, raziskovanje poklicev, spoznavanje novih ljudi, nepozabna prijateljstva – skratka, ODLIČNA ŠOLA ZA ŽIVLJENJE. Obstaja samo en pogoj: DA TI JE MAR, DA TI NI VSEENO. Pa veselo na delo! 😊 Urša Žen, mentorica DS GAA Pa še ena misel, ki naj vam bo v spodbudo: ''Sami lahko naredimo tako malo, skupaj pa veliko!'' (Helen Keller)
March 28, 2025
Prikaži vse
Share by: