ChemDM

ŠCLJ • Jul 05, 2022

Projekt ChemDM

Naša šola (Šolski center Ljubljana) je partnerska šola v dvoletnem Erasmus+ projektu ChemDM – Chemical Dancing Models. Koordinator projekta je Prirodoslovna škola Vladimira Preloga iz Zagreba, partnerski šoli pa sta še SOU Gimnazija “Mirche Acev” Prilep iz Severne Makedonije in Střední průmyslová škola chemická Pardubice iz Češke.

Cilj projekta je izdelava novega kurikuluma za fakultativni predmet 3D svet kemije, ob tem pa tudi razvoj digitalnih veščin in kompetenc. Projekt želi opozoriti na pomembnost uvajanja STEAM področja v izobraževanje, s tem pa tudi na uporabo novih inovativnih pristopov poučevanja in učenja.

V projektu sodelujeta profesorici Barbara Lamut in Maja Arzenšek Mavrel.

Med 7. in 11. 3. 2022 se je pod organizacijo Prirodoslovne škole Vladimira Preloga, v Zagrebu odvila prva aktivnost učenja, poučevanja in usposabljanja. Sodelovalo je 9 profesorjev iz vseh štirih sodelujočih držav ter ravnatelj šole koordinatorice.

Prvi dan je bil namenjen predvsem medsebojnemu spoznavanju in izmenjavi izkušenj. Spoznali smo  dijake šole gostiteljice, ki so nam razkazali šolo, podrobneje so nam predstavili pouk naravoslovnih predmetov, predvsem laboratorijsko delo. Popoldne smo si ogledali najznamenitejše zgodovinske in sodobne atrakcije glavnega hrvaškega mesta, obiskali Naravoslovno-matematično fakulteto v Zagrebu ter se sprehodili skozi Tehnični muzej Nikole Tesla, kjer smo bili deležni predstavitve Teslovih poskusov in  simulacije nočnega neba nad Zagrebom v planetariju. Posebno doživetje je bil ogled nacionalnega parka Plitvička jezera, ki je bil v tem letnem času še zasnežen, slapovi pa so vsebovali vodo v trdnem in tekočem agregatnem stanju.

Najpomembnejši del srečanja je bila seznanitev s programom ChemSketch. Profesorji šole gostiteljice so nam pripravili navodila, predstavili program, nato pa smo sami reševali določene naloge, ki so bile povezane z risanjem različnih kemijskih struktur in aparatur za laboratorijsko delo. Ugotovili smo, da nas čaka še zajeten sveženj ur, prebitih za računalnikom, preden bomo pripravljeni naše znanje prenesti naprej, na dijake svojih šol, nato pa kot multiplikatorji še na druge šole.

Na enem od sestankov smo s tajnim glasovanjem preko spletnega orodja izbrali logotip projekta. Predloge za logotip so izdelali dijaki vseh sodelujočih šol, nekatere šole so izvedle že predtekmovanje na svoji šoli.

Na Gimnaziji Antona Aškerca je natečaj za najboljši logotip potekal februarja 2022. Na mednarodnem natečaju smo sodelovali z logotipi:

Izbran je bil logotip dijakinje Prirodoslovne škole Vladimira Preloga iz Zagreba (zgoraj).

Fotografije s srečanja:

Prvi projektni sestanek je potekal v marcu, drugič pa smo se sestali maja 2022, na daljavo, preko Zoom konference in drugih spletnih platform.

Naslednje uradno srečanje bo potekalo januarja 2023 v Ljubljani, ko bo organizatorica in gostiteljica naša šola.

24 Apr, 2024
24 Apr, 2024
Dijakinje in dijaki 1., 2. in 3. letnika si boste 16. maja 2024 v SNG Drama ogledali predstavo Cyrano de Bergerac . Predstava se bo pričela ob 11. uri, zato boste ta dan imeli pouk le do konca 3. šolske ure in po glavnem odmoru skupaj s spremljevalci odšli v Dramo. Ogled predstave smo vključili med kulturno umetniške vsebine v okviru obveznih izbirnih vsebin, zato je udeležba obvezna. Cena vstopnice je 10,00 € in jo boste poravnali z vnaprej izdanimi položnicami. Jana Sepič, l.r. Zdenka Može Jedrejčić, organizatorka obveznih izbirnih vsebin ravnateljica