Erasmus+ LIFE

ŠCLJ • Dec 19, 2019

Projekt Erasmus+ LIFE: Living in an Inclusive and Fair Europe

Projekt poteka od 1. 9. 2019 do 31. 8. 2021. V projektu se bomo osredotočili na življenje v inkluzivni (vključujoči) in pravični Evropi, ki naj bi zagotovila ljudem iz različnih družbenih okolij (držav, regij, krajev) možnosti za delo in izobraževanje pod enakimi pogoji. Ker se večina Evrope v minulih letih sooča s številnimi valovi priseljencev, bo osrednji poudarek prav na mladostnikih iz družbeno ogroženih okolij, na mladih s posebnimi potrebami in priseljencih. Vse sodelujoče države (Francija, Poljska, Romunija, Slovenija in Hrvaška) imajo precej izkušenj bodisi s priseljevanjem ljudi od drugod bodisi z izseljevanjem iz njihovih matičnih držav. Naša gimnazija je doslej, na primer, vključevala v program izobraževanja dijake iz Iraka, Sirije, Rusije, Ukrajine, Gruzije, republik bivše Jugoslavije, Tajvana ipd. Z vključenostjo v novo okolje pa imajo pogosto nemalo težav tudi priseljenci, ki že nekaj časa bivajo, delajo in se izobražujejo v Sloveniji. Zlasti je prepad med njimi in nativnimi govorci opažen zaradi jezikovne bariere, ki jo je treba najprej premostiti, preden se sploh lahko začno zares vključevati v novo okolje. Na naši šoli tako že vrsto let poteka tečaj slovenščine za tujce, ki jim omogoča usvajanje osnov jezika in osnovnih komunikacijskih spretnosti. V projekt LIFE bomo tako vključili tudi dijake tujce, saj le-ti največkrat izkažejo posebno prizadevnost in interes za delo, mednarodno povezovanje in učenje v praksi pa že sama po sebi za vse predstavljata velik izziv, saj mladostnikom nudita vključevanje in sodelovanje s pripadniki različnih narodnosti, kultur in družbenih okolij. Vključenost in povezovanje na vseh ravneh, predvsem pa na izobraževalnem in zaposlitvenem nivoju, bosta tako predstavljali rdečo nit novega Erasmus+ projekta. Dognanja in izsledke projekta bomo posredovali tudi Ministrsvu za izobraževanje z namenom večje integracije v proces izobraževanja, na naše delo pa opozorili tudi v lokalni skupnosti in širše.
Načrtovana srečanja v okviru projekta v letošnjem šolskem letu: Chelmza na Poljskem, od 15. do 20. marca 2021 in Medgidia v Romuniji od 17. do 22. maja 2021.

Sodelujoči učitelji: Tatjana Špur, Matjaž Zorko, Jožica Vatovec, Manuela Rigler in Vanja Uhota.
Vodja projekta je Vanja Uhota.


UVODNO SREČANJE ERASMUS+ PROJEKTA LIFE – Living in an Inclusive and Fair Europe

Z Jožico Vatovec sva se med 14. 10. in 18. 10. 2019 udeležili uvodnega srečanja Erasmus+ projekta LIFE, ki je potekalo v Sisku (Tehniška škola Sisak) na Hrvaškem in na katerem smo se zbrali predstavniki vseh petih partnerskih držav (Francija, Romunija, Poljska, Hrvaška in Slovenija). Srečanje je bilo namenjeno predstavitvi držav partneric v projektu, temeljitemu pregledu prijavnice in predvidenih aktivnosti v času od 1. 9. 2019 do 31. 8. 2019, usklajevanju časovnega okvira za posamezna srečanja, vsebinskemu načrtovanju za le-te in oblikovanju vprašalnika za evalvacijo po posamezni dejavnosti in ob koncu projekta. Po vsakodnevnem opravljenem delu je bilo nekaj časa tudi za druženje. Tako smo si v popoldanskem času dodobra ogledali Sisak z okolico, Zagreb in Petrinjo, v večernih urah pa v sproščenem vzdušju spoznavali drug drugega in snovali ustvarjalne ideje za projekt.

dr. Vanja Uhota
koordinatorica Erasmus+ projekta
profesorica angleščine


MOBILNOST NA POLJSKEM / Erasmus+ LIFE

Med 21. in 27. 11. 2021 smo se kolega Matjaž Zorko ter dijakinje 3A, 3B in 4B oddelka udeležili mednarodne mobilnosti na Poljskem v mestu Chełmża, ki je potekala v okviru Erasmus+ projekta LIFE (Living in an Inclusive and Fair Europe). Ker je tema našega projekta življenje v inkluzivni in pravični Evropi, so gostitelji Poljaki za nas pripravili program, osredotočen na dano tematiko. Predstavitvi šole in umetniškemu programu, v katerega so vključili tudi otroke iz depriviligiranih okolij ter otroke s posebnimi potrebami, je sledilo enotedensko druženje in delo, usmerjeno k ciljem večje vključenosti vseh deležnikov izobraževanja. Ogledali smo si mesto Toruń ter Muzej slepih in slabovidnih, po katerem nas je popeljal mlad moški, ki je v času študija v celoti oslepel. Dijaki in mi učitelji z njimi smo tako vsaj za trenutek doživeli način doživljanja sveta »v temi.« Umetniškim delavnicam na posestvu Skłudzewo, kjer smo tako mladi kot starejši uživali v razvijanju ročnih spretnosti, je sledila še poglobljena delavnica na temo prihodnosti Evrope, kot jo vidijo mladi. Dijaki iz Francije, Romunije, Poljske, Hrvaške in Slovenije so tako v sodelovalnem duhu oblikovali temeljne prioritete za Evropo, kakršne si želijo zase v bodoče in v kateri so tvorni člani. V Gdansku smo obiskali Evropski center solidarnosti, v katerem smo si ogledali razstavo, ki obiskovalcem ponuja prikaz poti Poljske izpod jarma železne zavese k temeljem solidarnosti in demokracije, manjša skupina dijakov pa se je udeležila delavnice na temo stereotipov in strpnosti. Našo izmenjavo smo sklenili v Varšavi, kjer smo si ogledali glavne znamenitosti mesta, ki je v predbožičnem času še posebno čarobno. Nato pa slovo in obljuba, da se srečamo prav kmalu – januarja 2022 v Soissonsu, ko nas bo na sklepnem srečanju projekta gostila francoska šola.

dr. Vanja Uhota

koordinatorica Erasmus+ projekta

MOBILNOST V FRANCIJI / Erasmus+ LIFE

Med 9. in 15. januarjem 2022 smo se s kolegico Uršo Žen ter dijaki in dijakinjami 3A, 3B in 4B oddelka udeležili mednarodne mobilnosti v Franciji. Obiskali smo mestece Soissons, približno 100 km oddaljeno od Pariza, kjer smo se srečali z gostitelji (francoskimi dijaki in učitelji partnerske šole Lycée Léonard de Vinci) ter ostalimi udeleženci partnerskih šol iz Poljske, Romunije in Hrvaške. Francozi so nam predstavili svojo šolo, pouk v različnih študijskih smereh, popeljali pa so nas tudi po njihovih učnih delavnicah, kjer dijaki med praktičnim poukom krepijo svoje strokovne spretnosti. Dijaki iz vseh držav so bili nato razdeljeni v tri homogene skupine, znotraj katerih so bili ves čas našega obiska vključeni v delavnice, ki so jih za njih pripravili francoski organizatorji. Ves teden so tako na podlagi idej, ki so jih delno zasnovali že na Poljskem, razpravljali o prihodnosti Evrope – pretresali pomen izobraževanja in zaposlitvenih možnosti v Evropi, kulture in športa, enakosti in demokratičnosti pri odločanju, skrbi za okolje in s tem povezanih podnebnih sprememb. Zavedali so se problematike posameznih tem in iskali rešitve, svoje ideje pa nato objavili in delili tudi na spletni strani projekta. Svoje dejansko poznavanje Evrope pa so nato preizkusili še v kvizu, ki ga je za vse dijake pripravila kolegica iz Siska. V popoldanskem času smo bili vsi udeleženci projekta vključeni v izvenšolske dejavnosti (ogled mesta Soissons, športne dejavnosti v Factory 5, obisk utrdbe Condé ter igra z laserjem, obisk pedagoške farme v Merlieuxu ter delavnice na prostem na temo bivanja v okolju prijazni Evropi). Dijaki in učitelji spremljevalci vseh držav partneric projekta smo se med seboj resnično povezali, ves čas med seboj komunicirali v angleščini, se družili in spoznavali različnost posameznih kultur in dežel. Zadnji dan bivanja v Franciji pa smo si pod vodstvom Francozov ogledali še Pariz, ki je ravno v času našega obiska sijal v soncu. Ogledali smo si Eifflov stop, Slavolok zmage, Elizejske poljane, slikarsko kolonijo na Montmartru in Sacré-Coeur. Nato pa le še slovo od udeležencev srečanja, prenočevanje v pariškem hotelu ter vrnitev v domovino.

dr. Vanja Uhota

Koordinatorica Erasmus+ projekta

Novice iz gimnazije Antona Aškerca

24 Apr, 2024
V torek, 7. maja 2024 dijaki 4. letnika pišejo maturo iz slovenščine – izpitna pola 1 – esej . Dijake seznanjamo s kršitvami in nedovoljenimi pripomočki na splošni maturi: seznam kršitev in nedovoljenih pripomočkov. Dijaki 4. letnika ta dan nimajo pouka. Ta dan bo za dijake 1., 2. in 3. letnika pouk potekal po urniku od 7.30 dalje, v matičnih učilnicah. Urnik je objavljen na oglasni deski in tukaj . V dneh od 29. aprila do 3. maja 2024 so prazniki in prvomajske počitnice. Šola bo v teh dneh zaprta. Zdenka Može Jedrejčić ravnateljica
24 Apr, 2024
Dijakinje in dijaki 1., 2. in 3. letnika si boste 16. maja 2024 v SNG Drama ogledali predstavo Cyrano de Bergerac . Predstava se bo pričela ob 11. uri, zato boste ta dan imeli pouk le do konca 3. šolske ure in po glavnem odmoru skupaj s spremljevalci odšli v Dramo. Ogled predstave smo vključili med kulturno umetniške vsebine v okviru obveznih izbirnih vsebin, zato je udeležba obvezna. Cena vstopnice je 10,00 € in jo boste poravnali z vnaprej izdanimi položnicami. Jana Sepič, l.r. Zdenka Može Jedrejčić, organizatorka obveznih izbirnih vsebin ravnateljica
Več člankov
Share by: