Bliža se Dan Zemlje (22. 4. 2023) in na naši šoli smo se odločili, da bomo ta poseben dan obeležili s sodelovanjem v projektu Slovenske Karitas, »Tek podnebne solidarnosti«. Namen mednarodnega projekta je ozaveščanje mladih o problematiki podnebnih sprememb v povezavi z revščino v Afriki, o vplivu in odnosu ljudi na okolje, vzrokih in učinkih podnebnih sprememb, zmanjšanju svojega vpliva na okolje, kako lahko spremenimo svet na boljše ali slabše, …
S pretečenimi kilometri otrok, učencev, dijakov in splošne javnosti, v šolskem letu 2021/22 želijo zgraditi že dvanajsti »Krog solidarnosti okoli planeta Zemlje« (en krog okoli ekvatorja meri 40.075 km). Do sedaj jim je od šolskega leta 2011/12 uspelo preteči za solidarnost že kar 481.351,55 km, kar je res čudovito.
Naša šola je v tem projektu že sodelovala in tudi letos se jim bomo z veseljem pridružili. Sešteli bomo pretečene kilometre, ki smo jih v okviru ur športne vzgoje in udeležbe na Ljubljanskem maratonu, jesenskem in spomladanskem krosu, izvedli že v septembru in oktobru ter dodali kilometre, ki jih bomo še naredili v mesecu maju.
Pri urah športne vzgoje bomo izvedli pogovorne delavnice (s pomočjo poslanih didaktičnih gradiv), kjer se bodo dijaki seznanili s problemom podnebnih sprememb in revščine. Izbrali bodo osebni namen (lahko tudi skupinski) zakaj bodo tekli in sicer v znamenju solidarnosti:
· do tistih, ki zaradi posledic podnebnih sprememb nimajo dovolj pitne vode ali hrane;
· do tistih, ki prehodijo kilometre daleč, da oskrbijo z vodo svoje družine;
· do vseh, ki so jih prizadele podnebne spremembe;
· do tisti, ki so jih prizadele naravne katastrofe;
· do tistih, ki zaradi posledic podnebnih sprememb na morejo hoditi v šolo,
ter predlagali kaj konkretnega bodo v svojem življenju spremenili za reševanje te problematike.
Npr. če se odločiš, da boš tekel v solidarnosti do otrok, ki trpijo zaradi vse večjega pomanjkanja vode, lahko svoj tek nadgradiš z odločitvijo, da boš poskušal v enem letu zmanjšati svoj negativni vpliv na podnebne spremembe s tem, da boš pazil koliko vode boš porabil pri tuširanju.
Naredili boste že veliko, če se boste začeli spraševati, razmišljati o ljudeh v revnih državah, ki jih posledice podnebnih sprememb najbolj prizadenejo. Veliko se lahko že spremeni, če to ozavestimo, se tega zavedamo in o tem razmišljamo.
K sodelovanju v projektu lahko povabite starše, prijatelje, sorodnike in tako še povečate količino kilometrov naše šole ter število skupnih kilometrov vseh sodelujočih v projektu. Predlagam, da izkoristite lepo vreme, obujete primerno obutev, mogoče vzamete še psa, če ga imate in pot pod noge. Tečete zase in dober namen. Podatke o pretečenih kilometrih in kakšno fotografijo vašega teka v naravi (če želite), lahko pošljete na moj elektronski naslov: ursa.zen@sclj.si.
Urša Žen, prof. športne vzgoje in mentorica DS GAA
Šolski center Ljubljana
Gimnazija Antona Aškerca
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Urnik tajništva GAA:
vsak delavnik: 8:30–13:30
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik: 10:00–12:00
Uradne ure izobraževanje odraslih:
vsak delavnik: 10:00–12:00