Dijakinje prvih, drugih in tretjih letnikov so sodelovale pri projektu »Tek podnebne solidarnosti«, ki ga organizira Slovenska Karitas. Namen mednarodnega projekta je ozaveščanje mladih o problematiki podnebnih sprememb v povezavi z revščino v Afriki, o vplivu in odnosu ljudi na okolje, vzrokih in učinkih podnebnih sprememb, zmanjšanju svojega vpliva na okolje, kako lahko spremenimo svet na boljše ali slabše. V zvezi s tem, smo že objavili članek na spletni strani šole v okviru praznovanja dneva Zemlje. Preberite ga, če ga še niste, in storite nekaj dobrega za vse nas in naš čudoviti planet. Tu je še povezava: https://www.gimnazija.sclj.si/my-postabe3583d
V tem projektu želimo s pretečenimi kilometri otrok, učencev, dijakov, študentov in splošne javnosti, od leta 2011 zgraditi kroge solidarnosti okoli planeta Zemlja (40.075 km je obseg ekvatorja). Letos gradimo že štirinajsti krog in naše dijakinje so s svojim tekom prispevale dodatnih 2356 kilometrov k seštevku vseh sodelujočih v projektu in tako izkazale solidarnost.
Pri urah športne vzgoje smo izvedle delavnice (s pomočjo didaktičnih gradiv na internetni strani slovenske Karitas), kjer so se dijakinje seznanile s problemom podnebnih sprememb in s tem povezane revščine. Ob gledanju PP predstavitev, fotografij, dokumentarnih filmov, fotogovorice in zgovornih podatkih o posledicah podnebnih sprememb, smo se pogovorile o tej problematiki in predlagale so, kaj konkretnega bodo v svojem življenju spremenile za reševanje le-te. Za projekt smo seštele pretečene kilometre pri urah športne vzgoje (različne oblike vzdržljivostnega teka), ki so jih dijakinje tekle že v jesenskih mesecih ter dodale kilometre iz udeležbe na Ljubljanskem maratonu ter spomladanskem in jesenskem krosu. Dijakinje prvih letnikov so se odločile, da so tekle v znamenje solidarnosti do tistih, ki zaradi posledic podnebnih sprememb nimajo dovolj pitne vode ali hrane. Dijakinje drugih letnikov so tekle v solidarnosti do tistih, ki prehodijo kilometre daleč, da oskrbijo z vodo svoje družine. Dijakinje tretjih letnikov pa so tekle v solidarnosti do tistih, ki so jih prizadele naravne katastrofe.
Pomembno je, da se kot posamezniki in kot družba zavedamo, da se posledice podnebnih sprememb tičejo vseh nas in vplivajo na naša življenja. Razmislimo, kaj konkretnega lahko spremenimo v svojem življenju, da pripomoremo k naši lepši prihodnosti in pokažimo odgovornost do prihodnjih generacij. Ozavestimo to in začnimo z malenkostmi, ki veliko pomenijo. Ugašajmo luči, hodimo peš, vozimo se s kolesom, uporabljajmo javni prevoz, varčujmo z vodo, posadimo drevesa in rastline, ki jih imajo žuželke rade, reciklirajmo oblačila in ločujmo odpadke…
»Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu.« Gandhi
Urša Žen, prof.švz
Šolski center Ljubljana
Gimnazija Antona Aškerca
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Urnik tajništva GAA:
vsak delavnik: 8:30–13:30
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik: 10:00–12:00
Uradne ure izobraževanje odraslih:
vsak delavnik: 10:00–12:00